Logo Dobroczyńca Roku 2018 Logo Essilor

Rola soczewek okularowych - bezpieczeństwo i wygoda stosowania

Dowiedz się, jak zapewnić sobie najlepszą ostrość widzenia

E-SPF 35 logo

Główną rolą soczewek okularowych jest korygowanie wad wzroku takich jak krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm czy prezbiopia (zrób test i dowiedz się więcej o wadach wzroku).  Moce soczewek okularowych dopiera się do wady wzroku w ten sposób, że soczewka „przenosi” obraz obserwowanego przedmiotu na siatkówkę oka, dzięki czemu możemy widzieć wyraźnie. Dlatego tak istotne jest, aby właściwie dobrać korekcję okularową, która zapewni najlepszą ostrość widzenia.

Jednak soczewki okularowe współcześnie muszą spełniać jeszcze inne zadania. Rzeczywiście, najważniejszą ich rolą jest korygowanie wady wzroku, dzięki czemu można widzieć wyraźnie, jednak czy widzenie jest naprawdę takie dobre, gdy soczewka jest zabrudzona lub porysowana? Oczywiście, że nie! Nowe soczewki okularowe zapewniają najlepsze widzenie, ale z czasem użytkowania ulegają zarysowaniom, brudzą się, przyciągają kurz i parują. Wtedy tracą swoje właściwości poprawy widzenia, co jest dla nas niekomfortowe i może zagrozić naszemu bezpieczeństwu w niektórych sytuacjach.

Dlatego właśnie, współcześnie, soczewki muszą nie tylko korygować optycznie wady wzroku, ale zapewniać nieustannie nieskazitelne widzenie. Ich rolą jest odpychanie brudu, kurzu, ochrona przed zarysowaniami i eliminowanie odblasków światła. Taką rolę spełniają w soczewkach zaawansowane powłoki antyrefleksyjne Crizal UV, które zwiększają przejrzystość soczewek do niemal 100%! Zaawansowane technologie stosowane w produkcji i nakładaniu tych powłok, które składają się z wielu cieniuteńkich warstw, sprawiają, że soczewki okularowe w pełni mogą spełniać swoje zadanie – poprawiać widzenie.

To nie jest jedyna rola soczewek okularowych, jaką wymaga od nich współczesny świat. Kolejnym ich zadaniem jest ochrona. Obecnie szkła okularowe spełniają tę funkcję w dwojaki sposób: chronią delikatne oko przed urazami mechanicznymi oraz blokują szkodliwe dla zdrowia oczu promieniowanie. Materiały plastikowe, z których współcześnie wykonuje się soczewki okularowe są tak zaprojektowane, aby były odporne na uderzenia i inne uszkodzenia, dzięki czemu nie musimy obawiać się, że okulary mogą zostać stłuczone na naszej twarzy i nas zranić. Wręcz przeciwnie, są one barierą, która otacza nasze delikatne oczy i chroni je przed kurzem i pyłem czy drobnymi obiektami, które mogą spowodować uraz. Soczewki okularowe mają jeszcze jedną, bardzo ważną dla naszego zdrowia cechę: blokują szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Materiały, z których współcześnie wykonywane są szkła okularowe i powłoki antyrefleksyjne Crizal UV je uszlachetniające nie przepuszczają promieni UV. Poza tym, nowoczesne powłoki antyrefleksyjne do soczewek przeciwsłonecznych Crizal Sun UV nakładane na tylną powierzchnię soczewki są wykonane tak, aby nie odbijać promieni UV, które mogą tą drogą dosięgnąć naszych delikatnych oczu i skóry wokół. Dzięki tym właściwościom nasze oczy są w pełni chronione przed szkodliwym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Jednak nie należy zapominać o bardzo ważnym obecnie aspekcie – estetyce! Okulary nie tylko mają zapewniać wyraźne widzenie i bezpieczeństwo, muszą również dobrze wyglądać. Na szczęście zaawansowane technologie produkcji soczewek okularowych podołały temu zadaniu. Szkła okularowe są wykonywane z takich materiałów (Essilor Stylis, Essilor Lineis), że mogą być niemal do 50% cieńsze niż standardowe soczewki! Poza tym są bardziej płaskie , przez co lepiej dopasowują się do oprawki. Te cechy soczewek sprawiają, że nawet osoby z dużymi wadami wzroku mogą wyglądać atrakcyjnie w swoich okularach. W dodatku są o wiele lżejsze niż standardowe szkła i nawet nieporównywalne do stosowanych dawniej szklanych soczewek!

Wszystkie powyżej wymienione cechy sprawiają, że okulary to nie jest przykra konieczność, aby widzieć lepiej. Są lekkie, bezpieczne, trwałe i atrakcyjne. Poza tym wysokiej jakości szkła okularowe, nawet dużych mocy, mogą wyglądać rewelacyjnie w modnej oprawce!

Przeczytaj również

Jazda nocą

Wiele osób czuje się niekomfortowo podczas prowadzenia samochodu nocą. Mają wrażenie gorszego widzenia, nie ufają sobie. Crizal sprawia, że prowadzenie samochodu nocą jest bezpieczniejsze...

Czytaj więcej

Wpływ promieniowania UV na oczy i okolice oczu

Promieniowanie UVA głębiej penetruje skórę niż UVB i jest odpowiedzialne za opalanie i starzenie się skóry. UVB jest światłem o większej energii i może powodować uszkodzenia tkanek oraz odgrywa istotną rolę w rozwoju nowotworów skóry...

Czytaj więcej